wtorek, 29 maja 2012

PLENER MALARSKO – RYSUNKOWY



18 - 22.06.2012
Podczas pleneru nastawimy się głównie na prace malarskie – nie znaczy to że „nie można” rysować, ale rysunek nie będzie techniką dominującą.

Materiały, które za chwilę zaproponuję przydają się przez cały rok – więc ich zakup nie jest inwes-tycją jednorazową, a ponadto część z nich młodzież już posiada i używa.

Materiały pomocnicze:
- teczka na prace (czarna lub szara - plastikowa z zapięciami nie napami), format B2 50x70cm (gdy wychodzimy w plener można w niej schować: papiery, podkładkę, paletę i pędzle – zawiesić na ramieniu i w drogę), a gdy będziemy wracać bezpiecznie przewieźć wykonane arcydzieła
- podkładka z klipsem – format dostosowany do wielkości prac jakie uczeń planuje wykonać, max. 50x70cm (można zrobić samemu z płyty pilśniowej, mdf-u czy sklejki – teczka też może służyć jako podkładka)
- ewentualnie składane krzesełko wędkarskie (jeżeli jest w domu – można wszędzie na nim usiąść) 
- kilka czarnych klipsów do przymocowania pracy do deski, w plenerze nawet niewielki wiaterek może przeszkadzać w pracy
- lakier do włosów – niedrogi, ale mocniejszy możliwie bez dodatków, witamin etc.– do utrwalania  pasteli i ew. węgla
- wysuwany nożyk do cięcia i taśma klejąca może być malarska
- jakiś pojemnik na wodę najlepiej plastikowy – do płukania pędzli
- szmatka, ręcznik papierowy

Materiały zasadnicze:
do wyboru któraś z technik malarskich:
- tempera
- akryl
- akwarela – dla miłośników tej techniki

+ pastele suche, lub olejne

TEMPERA - podstawowy zestaw: biel, czerń, żółta cytrynowa, żółta kadmiumowa ciemna, czerwień cynober, czerwień karmin, ultramaryna, błękit paryski, zieleń szmaragdowa, lub wiosenna, ugier (jasny, ciemny lub złoty), umbra palona, umbra naturalna, siena palona

AKRYL – zestaw kolorów jak wyżej + ew. medium akrylowe najlepiej matowe i Retarder opóźniający wysychanie (w plenerze akryle schną jeszcze szybciej)

AKWARELA – firmowy podstawowy zestaw (ok. 10 kolorów), lub kupowane na sztuki kolory jak powyżej + ewentualnie płyn maskujący 

PĘDZLE – do tempery i akryli kilka „szczeciniaków” (niedrogie, ale nie najtańsze) płaskie małe i większe np. numery: 2, 4, 8, 14, 20 i 24 ( do akryli można kupić jeszcze 2 pędzle nylonowe płaski i okrągły średniej wielkości)

- do akwareli najlepsze są pędzle z włosia naturalnego (miękkie) – kilka pędzli o zróżnicowanej wielkości płaskich + 2 okrągłe do szpica (do szczegółów)

Podobrazia:
- tempera, akryl:
brystol, lub szara tektura 1 - 1,5 mm grubości najlepiej zagruntowana farbą akrylową do ścian, lub profesjonalnym gruntem Gesso lub innym tańszym, docięta do wymiarów teczki lub mniejszych 

- akwarela – profesjonalny papier akwarelowy do kupienia w arkuszach lub blokach najlepiej o wyższej gramaturze 250 – 300 g/m2

PASTELE suche:
- najlepiej zestaw krajobrazowy do 24 kolorów
- blok kolorowych specjalistycznych papierów do suchych pasteli 
- ew. wiszor do rozcierania (można to robić palcami i dłonią)
- lakier do włosów (oryginalne Fixatywy do utrwalania są drogie)

PASTELE olejne:
- najlepiej zestaw do 24 kolorów
- blok kolorowych papierów lub zagruntowane tektury jak do techniki akrylu – na takim podłożu można zastosować drapanie i rozmalowanie pędzlem: terpentyną lub bezwonnym rozcieńczalnikiem do farb olejnych


DO RYSUNKU – ołówki (zestaw), węgiel, sepia brystol biały lub szary, gumka zwykła, chlebowa i lakier do włosów - ew. pisaki, stalówka z obsadką i tusz czarny lub sepia.


WYSTARCZY



Wszystkie materiały można kupić w sklepach dla plastyków w Trójmieście, (Storm, Raffi, Hajdul), a także w sklepach internetowych: www.storm24.pl, a także www.SklepPlastyczny.pl i pewnie innych…

powodzenia 
Tomasz Sójka

Pamiętajcie o legitymacji szkolnej może być potrzebna, gdyż uczniowie naszej szkoły mogą otrzymać rabat!!! Pytajcie w każdym z tych sklepów!!! i negocjujcie rabaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz